Iskra Stal a câştigat Cupa Moldovei la fotbal

joi, 26 mai 2011

Iskra Stal Râbniţa este noua campioană a Cupei Moldovei la fotbal, ediţia 2010-2011, după ce s-a impus cu scorul de 2-1, astăzi, 26 mai, la Chişinău, stadionul Zimbru, în faţa echipei Olimpia Bălţi, transmite jurnalsportiv.md.

Scorul a fost deschis de Oleksander Suchu, minutul 11, iar Olimpia a egalat prin Gheorghe Ovseanicov, minutul 22.

Râbniţenii s-au adăpostit din nou la avantajul unui gol, 2-1, după ce Eugen Gorodeţchi a reuşit un gol de toată frumuseţea, din lovitură liberă, de la circa 20 de metri, balonul ducându-se direct în poarta  lui Paiuş, minutul 25.

În minutul 27, la scorul de 2-1 pentru Iskra, jucătorul bălţenilor,  Jerome Robens, care a primit o pasă perfecta în interiorul careului, flancul drept, a şutat violent, dar balonul a nimerit bara porţii lui Cebotari.