Liga Europa: Liverpool şi Manchester City au fost eliminate! Vezi toate rezultatele!

vineri, 18 martie 2011

Joi s-au disputat partidele contând pentru manşa retur a optimilor de finală din Europa League.  S-au calificat în sferturi Benfica, Dinamo Kiev, Twente,  Spartak Moscova, FC Porto, PSV, Villareal şi Braga.

Manchester City, cel mai bogat club de fotbal din Anglia, şi Zenit Sankt Petersburg, câştigătoarea din 2008 a Cupei UEFA, şi-au încheiat parcursul continental încă din faza optimilor Ligii Europa. Ambele au obţinut victorii, dar la diferenţe de scor insuficiente pentru a obţine calificarea.

Pe City of Manchester eroul negativ a fost Mario Balloteli. În minutul 26 mingea de gol a lui Micah Richards l-a lovit în spate şi a trecut peste bară, iar zece minute mai târziu italianul a avut o intrare necontrolată la Popov şi a primit cartonaşul roşu. Deşi rămasă în zece, Manchester City a avut puterea să înscrie, în minutul 39, la şutul sârbului Kolarov. A fost însă singurul gol al meciului, iar Dinamo Kiev a obţinut dreptul de a juca în sferturi.

Într-un alt joc, Zenit Sankt Petersburg a obţinut o victorie mai concludentă decât City, 2 la 0 cu Twente, şi tot n-a reuşit să se califice. În schimb, Spartak Moscova a eliminat-o pe Ajax Amsterdam cu scorul general de 4 la 0, după ce a învins cu 3-0 în capitala Rusiei.