Republica Moldova a câștigat 12 medalii de aur la Turneul Internațional de Arte Marțiale

vineri, 11 martie 2011

Luptătorii moldoveni au cucerit 12 medalii de aur în cadrul Turneului Internaţional de Arte Marţiale “Cupa Balticii”, desfășurat la Saldus, Letonia, în perioada 5-6 martie.

Echipa Moldovei, delegată la Campionatul Internaţional de către Federaţia de Luptă Naţională «Voievod», a fost formată din 9 sportivi, care au adus ţării 12 medalii de aur, 11- de argint și 14 medalii de bronz.

În cadrul competiţiei, în premieră, a fost organizat un campionat la Luptă Naţională Voievod pe echipe, Moldova-Letonia (scor final 5:4).

Campionatul a avut 4 probe: lupte individuale, lupta în echipă, forme tradiţionale, forme tradiţionale în echipă. În cadrul Turneului au participat peste 250 de sportivi din 6 țări: Moldova, Letonia, Lituania, Estonia, Rusia și Ucraina.

Sursa: UNIMEDIA