(video) Franţa a învins Brazilia

joi, 10 februarie 2011

Echipa naţională de fotbal a Franţei a obţinut o victorie de prestigiu miercuri, 9 februarie, când a învins Brazilia la Paris, scor 1-0.

Karim Benzema a ratat ocazia primei reprize în minutul 10, când a şutat foarte aproape de bara porţii apărate de Julio Cesar. Robinho l-a încercat apoi pe Lloris, însă şutul brazilianului a trecut puţin peste transversală.

Echilibrul s-a rupt în finalul primei reprize, atunci când Hernanes a văzut cartonaşul roşu după o intrare groaznică la Benzema. Atacantul lui Real Madrid a recepţionat o talpă în umăr, având nevoie de minute bune pentru a-şi reveni.

Unicul gol al întâlnirii a fost înscris în minutul 53, atunci când Menez a făcut ce a vrut cu defensiva braziliană, a pasat în faţa porţii iar Benzema a pus latul şi a trimis balonul în poartă. Francezii au mai avut câteva ocazii până în final, însă toată lumea a părut mulţumită după fluierul de final al arbitrului.

Sursa: ziare.com