(Video) Moldova a învins Finlanda, scor 2-0

vineri, 3 septembrie 2010

Comentariu: Anatolie Doroș (centru)

Victorie istorică pentru Moldova! Naţionala lui Balint a învins pe teren propriu Finlanda cu 2-0, în meciul de debut din preliminariile EURO 2012.

Alexandru Suvorov a marcat primul gol al tricolorilor în minutul 69 după ce a executat impecabil o lovitură liberă de la 20 de metri. Peste cinci minute, Anatolie Doroş a adus tribunele în delir, după ce a marcat cel de-al doilea gol în poarta finlandezilor, cu un şut puternic de la mare distanţă.

Aceasta este prima victorie din istorie a naţionalei Moldovei în meciurile cu Finlanda.

În celelalte partide ale grupei E, Olanda a câștigat la un scor categoric de 5-0 pe San Marino, iar Suedia - Ungaria s-a finisat 2-0. Moldova se află pe locul 2 în grupă, la egalitate cu Suedia. Pe locul întâi se află vicecampioana mondială Olanda.

Moldova v-a juca următoarea partidă pe 7 septembrie în Budapesta, împotriva selecționatei Ungariei.