Atletul moldovean Ion Luchianov s-a clasat pe locul patru la Campionatul European de la Barcelona

marți, 3 august 2010

Atletul moldovean, Ion Luchianov, a fost la un pas de medalia de bronz La Campionatul European de la Barcelona. În finala probei de alergări pe distanţa de 3000 metri cu obstacole, sportivul nostru s-a clasat pe locul 4.

Luchianov în vârstă de 29 de ani a parcurs distanţa în 8 minute 19 secunde şi 64 sutimi, acesta fiind cel mai bun rezultat personal al sezonului. El a fost depăşit de spaniolul Jose Luis Blanco în ultima parte a cursei.

Aceste europene au fost meritorii pentru sportivii moldoveni. 5 din cei 6 au atins finala. Surorile Zalina şi Marina Marghiev s-au clasat pe locurile 5, respectiv, 6 la aruncarea ciocanului. Oxana Juravel şi Vladimir Letnicov au ocupat poziţia a 12 la alergări pe distanţa de 3000 de metri cu obstacole, respectiv triplu salt.

Cele mai multe medalii la Barcelona le-au cucerit sportivii din Rusia: 24 dintre care 10 de aur. Campionatul European de Atletism s a desfăşurat în perioada 27 iulie - 1 august 2010.

Sursa: sports.md