luni, 28 iunie 2010
|
Foto: gov.md
|
"Acum 70 de ani, teritoriul actual al Republicii Moldova a fost ocupat
forţat de către fosta Uniune Sovietică, ca şi consecinţă a Pactului
Molotov-Ribbentrop, act condamnat de nenumărate ori în Republica
Moldova." Declarația aparține premierului Vlad Filat, lider al PLDM,
lansată azi, 28 iunie, la depunerea de flori de la piatra de comemorare,
consacrată victimelor represiunilor staliniste de la Gara de trenuri.
„Şi aici aş vrea să enunţ prevederile Declaraţiei de Independenţă, în
care, într-o manieră exhaustivă, sunt condamnate evenimentele ce au avut
loc acum 70 de ani”, a spus Flat. Premierul a accentuat că, în urma
acelei ocupaţii, au avut de suferit şi au fost deportaţi foarte mulţi
oameni.
La acţiune au mai participat membri ai Cabinetului de Miniştri și
parlamentari.
Amintim că președintele interimar Mihai Ghimpu a depus flori la piatra de comemorare din fața Guvernului. În scurt timp, UNIMEDIA va reveni cu detalii și de la acest eveniment.
0 Comments:
Post a Comment