Ghimpu condamnă ocupația sovietică: 20 de ani de independenţă – 20 ani de tăcere. Dacă erai antisovietic, sentinţa era aceeaşi - „Streliati!”

luni, 28 iunie 2010

Ghimpu condamnă ocupația sovietică: 20 de ani de independenţă – 20 ani de tăcere. Dacă erai antisovietic, sentinţa era aceeaşi - „Streliati!”
Foto: www.dw-world.de

Aşa cum prevede decretul prezidenţial din 24 iunie 2010 al preşedintelui interimar Mihai Ghimpu, astăzi, 28 iunie curent, la ora 10.00, în Piaţa Marii Adunări Naţionale, la piatra comemorativă instalată în fața Guvernului, au avut loc acţiuni de comemorare a victimelor ocupaţiei sovietice din 1940 şi a regimului totalitar comunist. La eveniment a fost prezent Mihai Ghimpu, primarul de Chişinău Dorin Chirtoacă, alţi membri ai Partidului Liberal, precum şi simpatizanţi ai acestuia care aclamau „Jos comuniştii” şi „Bravo, Mihai!”.

„Cine nu ştie istoria, riscă să o repete. Cine nu îşi cunoaşte trecutul, nu are viitor”, astfel şi-a început discursul primarul Chirtoacă.  Acesta a ţinut să citească  un proces-verbal, care ar fi fost întocmit după executarea a 229 de persoane de diverse etnii, ocupaţii şi funcţii, executate sub diverse motive. „I-au făcut cadou acest proces-verbal lui Lenin, care a fost întocmit chiar de ziua lui”, a declarat primarul de Chişinău. „Şi fascismul, şi comunismul trebuie să fie condamnate la nivel internaţional”, a ţinut să adauge Chirtoacă la finalul discursului.


„Au fost lichidaţi zeci de mii de oameni care aveau doar o bucată de pământ. Erau lichidaţi oamenii care gândeau.  Dacă erau antisovietici sentinţa era aceeaşi – „Streliati!” (împuşcat – n.r.)”, a declarat preşedintele interimar.  „20 de ani de independenţă – 20 ani de tăcere”, astfel descrie Mihai Ghimpu anii de după 1991. Acesta a menţionat că în Moldova PCRM a fost ales pe cale democratică anume pentru că a fost ascuns adevărul despre „crimele regimului totalitar comunist”.

Ghimpu  a declarat că el nu interzice Partidul Comuniştilor, ci doar simbolistica acestora. „Nu poţi umbla cu cruce la gât şi cu satana în buzunar”, a declarat preşedintele interimar în acest context. „Sunt sigur că şi în prezent mai sunt călăi din acea perioadă care au pensii destul de bune plătite din bugetul Moldovei”, a mai adăugat acesta. Pe tot parcursul discursului, din public au fost primite aplauze şi aclamaţii „Bravo, Mihai!”.

Preşedintele interimar a ţinut să comenteze de asemenea şi decizia premierului Vlad Filat de a depune flori la piatra de temelie a monumentului victimelor deportărilor din regiunea Gării feroviare. „Domnule, şi acea piatră de la gară tot Ghimpu a instalat-o. A condamna regimul totalitar comunist nu înseamnă a fi împotriva relaţiilor cu Federaţia Rusă sau a opri reformele, înseamnă a construi viitorul în baza trecutului”, a declarat Ghimpu.

sursa: Unimedia

0 Comments: