Toyota recheamă modelul Lexus HS250h în SUA

luni, 28 iunie 2010

Toyota recheamă modelul Lexus HS250h în SUA
Foto: newsoxy.com

Toyota recheamă autoturismele Lexus HS250h din Statele Unite şi intrerupe vânzarea modelului, pentru a verifica şi remedia o posibilă defecţiune care poate cauza scurgeri de combustibil, transmite Reuters.


Măsura afectează 17.000 de modele produse spre vânzare în SUA, potrivit grupului japonez. Toyota a precizat că defecţiunea a fost depistata în urma unor teste finanţate de guvernul american. Chestiunea este în curs de investigare, iar compania susţine că, în cadrul testelor derulate pe cont propriu, scurgerea de carburant nu s-a manifestat.

Compania se confruntă încă cu probleme de imagine dupa ce a rechemat, în 2009 şi 2010, peste opt milioane de maşini şi camionete din întreaga lume pentru defecţiuni care cauzează accelerarea involuntară.

sursa: Unimedia

0 Comments: