(video) Aur şi argint de 1,5 milioane lei confiscate de CCCEC

luni, 28 februarie 2011

(video) Aur şi argint de 1,5 milioane lei confiscate de CCCEC
Foto: captura video/youtube

2 800 grame de articole din aur, inclusiv 148  incrustate cu diamante, şi  2 100 grame de articole din argint au fost ridicate săptămâna trecută de ofiţerii Centrului anticorupţie în cadrul unei razii inopinate în unităţile de comercializare a metalelor preţioase.


Valoarea totală a metalelor ridicate a fost estimată la circa 1,5 milioane lei, iar operaţiunea a avut drept scop depistarea şi contracararea cazurilor de introducere prin contrabandă a produselor de giuvaer.

Conform rezultatelor prealabile, pentru cantitatea de articole vizate, niciunul din agenţii economici nu au putut prezenta documente ce ar confirma provenienţa lor legală.

Totodată marfa examinată avea marcaj suspect, bănuială susţinută de depistarea unei scule pentru sigilarea etichetelor pe articole din metale preţioase, precum şi agende cu înscrieri „de ciornă” a rulajelor articolelor comercializate prin unităţile comerciale.

În acest caz a fost pornită o cauză penală pe faptul introducerii în ţară prin contrabandă, legalizării ulterioare şi punerii în circulaţie a articolelor din metale preţioase. În cadrul aceluiaşi dosar activitatea economico-financiară a cinci întreprinderi verificate a fost supusă reviziei.



Sursa: UNIMEDIA


0 Comments: