luni, 28 februarie 2011
|
Foto: ionela-raluca.blogspot.com
|
Astăzi, 28 februarie, o comisie guvernamentală se convoacă pentru a examina situația legată de compania Moldtelecom și Banca de Economii a Moldovei. Potrivit Serviciului de Presă al Executivului, ședința se va desfășura cu ușile închise.
Precizăm că săptămâna trecută, Secretarul General al Guvernului, Victor Bodiu, a declarat că mai multe instituții de stat și-au transferat conturile bancare de la Banca de Economii la o altă bancă privată, aceasta după ce Moldtelecom și-a transferat conturile bancare de la BEM la Victoriabank.
Ieri, Vlad Filat a declarat că nu exclude că, în urma unor verificări în cadrul companiei Moldtelecom, ar putea fi demiși unii funcționari publici. „În continuare noi vom fi foarte energici în ceea ce ține de regula în administrarea ţării. Oamenii nu pot sa fie puși în continuare să plătească nejustificat sume exorbitante pentru servicii, mai ales care sunt prestate de operatorii monopoliști”, a declarat premierul pentru Europa Liberă.
Pe de altă parte, liderul PD, Marian Lupu, susține că scandalul „telefonic” a fost provocat de PLDM din interese electorale. „Eu cred că se încearcă scoaterea responsabilității creșterii prețurilor de pe umerii PLDM în ajunul alegerilor locale”, spune Lupu.
0 Comments:
Post a Comment