luni, 28 iunie 2010
|
Foto: gov.md
|
Ambasadorul Extraordinar şi Plenipotenţiar al SUA în Republica Moldova Asif J. Chaudhry i-a înmânat astăzi, 28 iunie 2010, premierului Vlad Filat un acord de liberalizare a vizelor între SUA şi Moldova. „Este o acţiune importantă şi sunt mândru că putem face acest anunţ”, a declarat Filat. „Acordul dat va apropia mult statele noastre”, susţine cu convingere ambasadorul american Asif J. Chaudhry.
Acest acord presupune că cetăţenii Republicii Moldova vor avea posibilitate să obţină vize pe o perioadă mai îndelungată, între 12 şi 60 de luni. De asemenea, solicitanţii de vize pentru America vor fi scutiţi de plata taxei suplimentare la solicitarea aplicaţiilor, care potrivit prim-ministrului Vlad Filat, se ridică la 125 de dolari SUA. Un alt aspect cuprins în acord este excluderea obligaţiunii de a înlocui viza care expiră în momentul în care persoana se află în străinătate.
Ambasadorul Asif J. Chaudhry consideră în baza acestui acord se va realiza o liberalizare considerabilă . „Există 12 categorii de vize asupra cărora se extinde acordul”, a declarat Chaudhry. Astfel, studenţii care îşi fac studiile în SUA vor avea posibilitatea să obţină vize cu intrări multiple. Sub incidenţa acestei facilităţi vor cădea şi vizele acordate pentru membrii echipajului bazelor maritime şi aeriene.
Acordul facilitează regimul de vize nu doar pentru moldoveni, dar şi pentru cetăţenii americani. Astfel, dacă până în prezent, permisele de şedere eliberate cetăţenilor SUA erau de până la 1 an, de acum încolo, prin prisma acestui acord, acestea vor fi acordate pe o perioadă de până la 5 ani, susţine Asif J. Chaudhry
„Ne dorim să oferim zi de zi cetăţenilor noştri cât mai multe libertăţi. Avem această capacitate şi partenerii ne sunt alături. Ţin să vă mulţumesc pentru suport şi suntem recunoscători pentru sprijinul acordat”, a declarat premierul Vlad Filat. De asemenea, acesta şi-a exprimat convingerea că în curând vom sărbători realizarea unui alt obiectiv, care, conform declaraţiei prim-ministrului, poate fi numit şi vis – intrarea cetăţenilor moldoveni în America fără vize. „Cu siguranţă”, a fost replica ambasadorului american în acest context.
0 Comments:
Post a Comment