Belarus s-a împrumutat cu 200 milioane euro pentru plata datoriilor la Gazprom

luni, 28 iunie 2010

Belarus s-a împrumutat cu 200 milioane euro pentru plata datoriilor la Gazprom
Foto: interfax.com.ua

Preşedintele azer Ilham Aliev a împrumutat Belarusului bani pentru a-şi reglementa datoria faţă de gigantul rus Gazprom, a declarat preşedintele Belarusului, Aleksandr Lukasenko, relatează RIA Novosti. "I-am cerut (bani - n.r.) lui Ilham Aliev şi în 24 de ore sau chiar mai puţin mi-a împrumutat 200 de milioane de dolari. Din această sumă am plătit 187 de milioane Gazpromului", a afirmat Lukaşenko, scrie NewsIn.


Belarusul, una dintre ţările pe unde tranzitează gazul rusesc destinat Europei, a anunţat miercuri, 23 iunie curent, că a platit datoria de 187 de milioane de dolari către Gazprom. Lukaşenko a declarat că a cerut bani pentru un împrumut de la "prieteni".

Minskul a refuzat să plătească preţul la gaz cerut de Rusia - stabilit la 169 de dolari pentru 1.000 de metri cubi pentru primul trimestru al acestui an şi 185 de dolari pentru al doilea trimestru.

Belarusul a plătit gazul rusesc de la începutul acestui an la preţul de 150 de dolari pentru mia de metri cubi. În consecinţă, Gazprom a început luni, 21 iunie curent, să reduca furnizarea de gaz către Belarus cu 15%, crescând apoi reducerile la 30%, marţi, pentru ca miercuri să ajunga la 60%.

Gazprom a reluat aprovizionarea cu gaz a Belarusului la deplină capacitate joi, 24 iunie 2010, la ora 7, dupa ce a anunţat că a primit plata restantă de la Minsk.

sursa: Unimedia

0 Comments: