luni, 28 februarie 2011
|
Colaj: UNIMEDIA
|
Liderul grupului anti-evaziune, Andrei Donică acuză pe blogul său conducerea Teatrului Naţional de Operă şi Balet de evaziune fiscală, care ar fi prejudiciat Bugetul statului cu milioane de lei. Potrivit acestuia, la concertul organizat pe data de 13 noiembrie 2010 de către TNOB susținut de GAROU, au fost vândute toate biletele, numai că aceşti bani nu au trecut prin mașina de casă și control.
Potrivit sursei, la acest concert au fost vândute 1001 bilete, prețul cărora varia de la 550 până la 1700 lei. „În total s-au vândut bilete în sumă de 1.252.550 lei. Problema e în faptul că acești bani nu au fost trecuți prin mașina de casă și control, în așa mod prejudiciind Bugetul Statului. Din suma de 1.252.550 lei, TVA-ul de 20% este de 208.758 lei”, subliniază Andrei Donica.
Contactată de UNIMEDIA, directoarea TNOB, Valeria Şeican a infirmat acuzaţiile care i se aduc, menţionând că instituţia dispune de aparate de casă și că TNOB este în permanenţă verificat de către inspectoratul Fiscal, procurori şi ofiţeri ai Centrului de Combaterea Crimelor Economice şi Corupţiei. "Noi avem flux de fonduri de milioane şi prezentăm rapoarte financiare nu trimestriale, ci lunare", a subliniat Şeican.
Directoarea TNOB susține că organizatorul concertului Garou este "Bis-Concert" şi doar ei poartă răspunderea. "TNOB a oferit doar spațiu în arendă pentru comercializarea biletelor şi sală pentru desfăşurarea evenimentului propriu-zis", a menționat Șeican.
Vezi în continuare imagini video postate pe blogul personal al lui Andrei Donica:
0 Comments:
Post a Comment