luni, 28 februarie 2011
|
Foto: crunchgear.com
|
S-a încheiat primul maraton al roboţilor bipezi care a avut loc în orașul japonez Osaka, relatează BBC. Primul care a trecut linia de sosire a fost Robovie PC, fabricat de inginerii companiei Vstone. Învingătorul are înălțime de 40 de centimetri și greutate de 2 kilograme. Robovie PC a parcurs 42 de kilometri și 195 de metri ai traseului în circa 55 de ore. Viteza medie a unui robot a fost de 770 metri pe oră.
Al doilea loc a câștigat Robovie-PC Lite. Acesta a fost întrecut în ultimul moment deoarece i s-a terminat încărcătura.
Cursa a început joi, 24 februarie. Dispozitivele trebuiau să parcurgă 422 de ture pe o pistă de 100 de metri lungime. Potrivit regulamentului, inginerilor era interzis să ajute roboţii în caz de cădere, or aceștia au trebuit să se ridice de sine stătător. Cu toate acestea, lor li se permitea să reîncarce bateriile.
0 Comments:
Post a Comment