luni, 28 iunie 2010
|
Foto: infostraseni.md
|
„Istoria nu poate fi schimbată, 28 iunie a existat - înseamnă că data
respectivă trebuieşte percepută în forma cum a fost. Am fost în
componenţa statului român, suntem români, suntem un neam, şi dacă astăzi
eram în componenţa României — eram deja în U.E., iar aşa nu se ştie pe
viitor când ne aşteaptă acest lucru.“ Așa a comentat Nicolae Robu,
președintele raionului Strășeni, membru AMN, rugat de infostraseni.md să
comenteze decretul lui Mihai Ghimpu.
"Societatea nu va fi divizată în urma acestei decizii, întrucât ea şi
aşa a fos divizată în 2 tabere de-a lungul anilor, iar de o reacţie
negativă a Rusiei nu ar trebui să ne temem, pentru că jocul politic este
deja aranjat, iar în spatele nostru avem nu doar o comunitate europeană
ci și una internaţională, o acţiune mai promtă ne-ar face mai vizibili
în faţa întregii omeniri", este de părere Robu.
Preşedintele Consiliului Raional Străşeni a mai declarat că decretul
preşedintelui interimar Mihai Ghimpu în raion este executat, drapelele
fiind coborâte în bernă.
0 Comments:
Post a Comment