luni, 28 iunie 2010
|
Foto: jurnalul.ro
|
Republica Moldova a ordonat Rusiei joi, 24 iunie 2010, să îşi retragă cei 1500 de soldaţi din Transnistria, o regiune separatistă pro-rusă a ţării, conform portalului de ştiri francez nouvelobs.com.
Preşedintele interimar al Republicii Moldova Mihai Ghimpu a ordonat Rusiei printr-un decret prezindeţial să îşi retragă trupele necondiţionat, urgent şi transparent. Pentru prima dată de la destrămarea Uniunii Sovietice, un lider din Moldova cere în mod oficial retragerea trupelor din Transnistria, comunică sursa citată.
Regiunea transnistreană, situată în estul Moldovei, la frontieră cu Ucraina, s-a separat de teama unirii Moldovei cu România. Un război între cele două maluri nistrene s-a soldat în 1992 cu 1500 de decese. În 1999, Rusia a promis Organizaţiei pentru Securitate şi Cooperare în Europa să îşi retragă trupele din această provincie, scrie nouvelobs.com.
UNIMEDIA aminteşte că la 24 iunie 2010, preşedintele interimar al Republicii Moldova Mihai Ghimpu a desemnat, printr-un decret prezidenţial, ziua de 28 iunie drept zi de comemorare a victimelor ocupaţiei sovietice din 1940 şi ale regimului totalitar comunist. Decretul se încheie cu articolul prin care Ghimpu solicită retragerea de către Federaţia Rusă, succesoare de drept a Uniunii Sovietice, a trupelor şi armamentului de pe teritoriul Republicii Moldova.
0 Comments:
Post a Comment