Ministrul german de Externe: Înlocuirea trupelor ruse din regiunea transnistreană este "o chestiune destul de complicată şi destul de sensibilă"

luni, 28 iunie 2010

Ministrul german de Externe: Înlocuirea trupelor ruse din regiunea transnistreană este
Foto: stock-world.de

„Consider că este o chestiune destul de complicată şi destul de sensibilă, dar important este să contribuim la reluarea negocierilor în formatul 5+2, să facem tot posibilul ca această reluare să se întâmple cu adevărat”, a declarat ministrul german de Externe Guido Westerwelle, într-un interviu acordat pentru Europa Liberă.


„Fără să fac comparaţii istorice, decizia este întotdeauna să privim înainte. În opinia noastră este hotărâtor ca în acest proces de reglementare transnistreană toate părţile implicate să se aşeze cu un nou suflu constructiv la masa de negocieri", a menţionat ministrul german de externe. Potrivit acestuia, din 2007 lucrările formatului 5+2 au fost îngheţate şi de atunci batem pasul pe loc. "Suntem hotărâţi să contribuim la reluarea negocierilor în formatul 5+2. Vom susţine acest lucru şi a sosit un moment deosebit în acest sens”, a mai adăugat ministrul german.

Amintim că la 5 iunie curent, cu ocazia unei întâlniri bilaterale între liderul de la Kremlin Dmitrii Medvedev şi cancelarul german Angela Merkel, Germania a cerut Rusiei evacuarea armatei a 14-a de pe teritoriul transnistrean, în schimbul  promovării ideii de securitate europeană, iniţiată de preşedintele rus. Cei doi lideri au semnat un Memorandum în acest sens şi au convenit ca Comitetul să se preocupe printre problemele vizate şi de cea transnistreană.

sursa: Unimedia

0 Comments: